Kompatybilność elektromagnetyczna urządzeń

Każde urządzenie, które włączamy emituje fale o określonej częstotliwości, ale jeśli urządzenie nie będzie miało założonych filtrów to może robić zakłócenia. Objawia się to w różny sposób, ale na pewno pozostałe urządzenia jak telewizor czy komputer mogą przez to nie działać poprawnie. To, dlatego jest coś takiego jak kompatybilność elektromagnetyczna, czyli badania, które mają wykazać czy urządzenie nie emituje szkodliwych fal, które mogą negatywnie wpłynąć na pozostałe urządzenia, które posiadamy. Badaniom poddaje się nie tylko te urządzenia, które wykorzystujemy, na co dzień do pracy czy do zabawy, ale również badaniom poddawane są urządzenia wykorzystywane przez wojsko. Do badań wykorzystywana jest specjalna komora emc.

Komora do badania

W takiej komorze wszystko musi być bardzo dobrze wyizolowane, bo tyko wtedy badania będą miarodajne. Do wewnątrz nie przedostaje się żadna fala elektromagnetyczna, ale co ważne komora wewnątrz jest na tyle wyizolowana żeby mogła pochłaniać powstające tam fale.

W zależności od tego, czego dotyczy kompatybilność elektromagnetyczna, czyli jakie to urządzenie takie potrzebne są akroteria. Nieco inaczej bada się urządzenia cywilne, a inaczej urządzenia wojskowe. Do badania wykorzystuje się stół, który można obracać i przestawiać. Jeśli w komorze przewidziano badania silników spalinowych to powinno tam być odprowadzenie spalin. Taka komora ma nie tylko ograniczenia pod względem gabarytów urządzenia, ale również pod względem wagi. Może to być kilkaset kilogramów i to są najczęściej spotykane komory, ale może też być nawet kilka ton. Zamówić można każdy rodzaj komory w firmie, która się specjalizuje w ich tworzeniu na specjalne zamówienie. Jeśli badania będą przeprowadzone w profesjonalny sposób to urządzenie otrzymuje certyfikat CE. Można sprawdzić nawet teraz ile naszych urządzeń ma właśnie ten certyfikat, a to oznacza, że są one zgodne z kompatybilnością elektromagnetyczną. Warto je kupować, bo są pewne i na pewno nie będą robiły same sobie zakłóceń, ale tym bardziej nie będą robiły zakłóceń innym urządzeniom elektronicznymi elektrycznym.